Roppant divatos és egyben klasszikus választás a fehér menyasszonyi ruhaköltemény, viszont sokan nem tudják, hogy pontosan mit is szimbolizál.
„Több évszázados hagyomány, hiszen a fehér menyasszonyi ruha a tisztaság, a szüzesség, az öröm és a természetesség jelképe.” – gondolkodnak sokan a közhidelemnek megfelelően a menyasszonyi ruhát illetően.
Az ókori görögök és rómaiak is hasonlóképpen vélekedtek, mivel az ünnepekkor előszeretettel hordtak fehér ruhát vagy festették az egész testüket fehérre a fent említett okokból kifolyólag.
A fehér menyasszonyi ruha története Európában azonban nem a görögökhöz vagy rómaiakhoz vezethető vissza; sokkal inkább az 19. századik, amikor is – egészen pontosan 1840-ben - Nagy-Britannia uralkodója, Viktória királynő vonult az oltárhoz hófehér ruhában. Az ő nászától kezdve beszélhetünk a mai értelemben vett, hatalmas médiaeseménynek is számító királyi esküvőkről és a fehér menyasszonyi ruha is ekkor vált óriási divattá. Viktória királynő egyébként azzal a mögöttes indokkal döntött a fehér mellett, mert ez volt az egyik kedvenc színe.
Magyarországon sem volt mindig hagyomány a fehér. Elég csak a népdalokat érintve megvizsgálni a magyar divattörténetet, amelyekben elhangzik:„a lány most esküszik fekete gyászruhában”. Hazánkban több helyen is, például Kalocsán és a Berettyó-felvidéken is feketét viseltek a menyasszonyok. A fekete akkoriban nem a gyász, hanem az ünnepélyesség, az elegancia, a változás és a megújulás szimbóluma volt az akkori emberek számára.
Az eddigiekből arra következtethetünk, hogy az emberek különböző jelentéseket társítottak a különböző színekhez, amelyeket az egyre inkább beáramló nyugati társadalmak divatja módosított az évek során. Ha körbeutazhatnánk a világot és tanulmányozhatnánk az összes létező kultúra hagyományainak megfelelő menyasszonyi ruháit, majd egy versenyt indítanánk, hogy inkább színes vagy inkább fehér ruhát viselnek a menyasszonyok lehet, hogy a fehér szín maradna alul. A teljesség igénye nélkül példának okáért Ghánában, Romániában, Srí Lankán, Indiában, Skóciában, Pakisztánban és Kínában is a piros és a vörös különböző árnyalatai, illetve az élénk színek dominálnak – a fehér szín csak átsejlik a minták alól.
Ha a színek jelentése és értelmezése szempontjából közelítjük meg a kérdést, akkor viszont tényleg beigazolódhat, hogy a fehér az egyik leginkább alkalomhoz és a menyasszonyhoz illő szín.
Mit szimbolizál a fehér szín?
Más kultúrákban, mint például Kínában, viszont - ellentétben a keresztény nézetekkel, amelyek a fenti értékeket társítják ehhez a színhez - a halál és a gyász színe a fehér.
Tehát kimondhatjuk, hogy, ahány kultúra, annyi jelentés - de még a kultúrán belül is sok mindentől függhet, hogy ki milyen érzeteket és értékeket társít a különböző színekhez. Az viszont biztos, hogyha a menyasszony jól érzi magát az általa kiválasztott színben pompázó ruhában, akkor ő maga is ragyogni fog - az esküvő napján pedig csak ez számít.